MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Je únor, nejvyšší čas probudit semínka k výsevu

Redakce
2. 2. 2021
Foto: Shutterstock

Ačkoli druhý měsíc v roce je tím nejkratším, ne nadarmo naši předkové veršovali únor – úmor. Co dělat, když nás dny moří nečasem, na mokré zahradě vlezle fouká a příkrov šedých mraků dusí chuť k jakékoli smysluplné aktivitě mimo zdi vyhřátého pokoje? Něco přece. V únoru se už zcela zjevně začíná prodlužovat den a nastává ten správný čas na výsevy.

Každý zahrádkář to zná. Ten zvláštní pocit, kdy do prstů uchopíte to malé nic, to křehké, zdánlivě zcela netečné zrníčko a začnete probouzet k životu mohutné síly, které má v sobě zakódované. Když ho opatrně namáčíte do vody – doslova živé – a pak ho uložíte do načechrané prsti v truhlíku za oknem, je to jako byste opakovali nějaký starodávný obřad, během něhož se lidská pokolení dovolávají přízně mocné přírody.

Foto: Pixabay

Základem je dostatek vláhy, světla a tepla

Únor je měsícem výsevů. Semínka pro urychlení klíčení nejdříve namočíme, vždy podle jejich velikosti a síly slupky. Drobnější, jako jsou kupříkladu ta salátová, stačí máčet jen 4 hodiny, jiná, třeba ta papriková, mohou být ve vodě i více dnů. Semeno potřebuje ke klíčení příhodné podmínky, tedy především dostatek vláhy, světla a tepla. Zárodek semínka tvoří vajíčko, které je obaleno osemením. Ve chvíli, kdy semínko začne přijímat vodu a bobtnat, osemení pukne a na svět se dere nový klíček.

V tu chvíli můžeme semínko opatrně osušit a přemístit do sadbovače s výsevním substrátem nebo agroperlitem, ideálně za okno nebo do vyhřátého skleníku. Na první cestu do života je výsevu třeba dopřát kvalitní substrát s ph odpovídajícím potřebám dané rostlinky. Při samotném výsevu naklíčených semínek dbáme na správné rozestupy. Přiměřené provlhčení substrátu a vyšší teplotu nám pomůže udržet fólie, kterou můžeme sadbovač s vysetými semínky překrýt.

Foto: Pixabay

Nespěchejte, užijte si smysluplnou práci

Jakmile se začnou tvořit lístky, je čas sazeničky přepikýrovat. Pikýrování není nic jiného než převedení stále sílících rostlinek do příhodnějšího prostoru, který umožní jejich kořenovému systému zdravější vývin – kořeny mají možnost lépe extendovat, dělí se a mohutní. Vedle sadbovačů s dosud ještě křehkými rostlinami si připravíme i vše ostatní – podložku, špejli, truhlíky, závlahu a správnou zeminu. Dbáme na to, abychom do každého z truhlíků přepichovali pokud možno jen sazenice téhož druhu.

A ještě jedna důležitá poznámka na okraj – vedle shromáždění všech klíčových propriet včetně občerstvení je nezbytné ujasnit si také kde a kdy budeme rostlinky pikýrovat. Vhodný je dostatek prostoru v teple a při práci by nás neměla omezovat ani skutečnost, že sem tam něco ušpiníme. Zároveň je škoda pracovat ve spěchu, rostlinky ani vy si zbytečný stres a odbytou práci nezasloužíte. Naopak. Poklidný rytmus pohybů prováděných při pikýrování rostlin v sobě má něco povznášejícího.

Foto: Shutterstock

Při přepichování pozor na křehké kořínky

Postup přepichování je vlastně velmi jednoduchý. Nejprve naplníme truhlík vhodným substrátem obsahujícím dostatek živin a také látek omezujících množení kořenových chorob. Do spodní vrstvy truhlíku přijdou hrubší části kvůli lepšímu odvodnění kořínků, čím výše zeminu vršíme, tím jemnější a kypřejší by měla být. Poté, co urovnáme její povrch, si s pomocí špejle vyznačíme linky, do nichž budeme rostlinky přesazovat.

Samotné přesazování je nejkritičtější částí veskrze nenáročné operace, protože právě při něm můžeme poškodit extrémně křehká vlákna kořenového systému rostlinek. Abychom tomu zabránili, vyjímáme rostlinky ze sadbovače pomalu a klidně v celých trsech a teprve na připravené podložce je od sebe opatrně oddělujeme. Do připravených důlků v substrátu umísťujeme jen silné a zdravé kusy, k nimž s citem přihrneme zeminu a jemně ji přimáčkneme.

Foto: Pixabay

Nové rostlinky budou chloubou vašeho pokoje

Pokud osazujete více truhlíků různými druhy rostlin, není od věci si na každý z nich postupně poznamenávat, kdy jste tak učinili a co jste do něj zasadili. Po dokončení výsadbu zavlažíme a umístíme na příhodné místo. Věřte, že v únoru není nic krásnějšího než den za dnem pozorovat, jak vám na okenním parapetu prospívají vaše rostlinky. Jak se mají k životu, jak na nich postupně raší listy a odměřují tak zbývající dny do okamžiku, kdy to divoké bujení propukne venku za okny s plnou silou.