MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 18. května 2021, svátek má Nataša, pranostika na dnešní den: Deštivý květen - žíznivý říjen.

Je čas na sázení cuket. Užijete je na grilu i v kuchyni

Redakce
3. 5. 2021
Foto: Pixabay

Květen je ideální čas pro sázení cuket. Jde o vděčnou plodovou zeleninu, kterou využijete v kuchyni, ale i na grilu. Přečtěte si článek, jak pěstovat tyto nenáročné plodiny na své zahrádce nebo i na terase.

Cuketa je vděčná nenáročná rostlina, která vás bude zásobit úrodou plodů pro mnoho zdravých lehkých obědů, večeří a fitness dezertů. Velkou službu vám prokáže také v období letních grilovaček, protože je skvělým chutným doplňkem mas, špízů a brambor.

Odrůd je opravu hodně. Liší se vzezřením rostlinky a také vzhledem a chutí samotných plodů. Některé typy cuket se plazí po zemi, jiné mají keříčkovitý vzrůst a některé se dobře pnou po síti. Cukety se sytě zelenými nebo žlutými listy působí také dekorativně a hodí se i k pěstování na balkoně nebo na terase v truhlíku.

Foto: Pixabay

Kde se u nás vzala cuketa?

První cukety neboli tykve, se k nám dostaly z jihu Evropy, a i když vypadaly impozantně, chutnaly jako vata. Pěstitelé je totiž nechávali dorůst do obřích rozměrů a sklízeli je až před zimou. To však byla chyba. Italové by takovou cuketu nepozřeli, natož, aby ji pěstovali. Sklízejí je totiž ještě nedozrálé s květem na konci.

Mladé cukety jsou šťavnaté, lahodné, křupavé a dají se jíst i zasyrova bez tepelné úpravy. Navíc, když odeberete ještě nedozrálé cukety, rostlina nasadí plody nové, aby zajistila semena pro další generace. Díky tomu získáte větší a kvalitnější úrodu než u pěstování gigantické zralé cukety.

Květnový výsev semen 

Vyberte si vhodné výhřevné stanoviště a obohaťte jej uzrálým kompostem. Pokud se teplota pohybuje okolo bodu mrazu, je dobré týden až dva před výsevem přikrýt záhon netkanou textilií, aby se půda prohřála. Zatím si můžete semínka namočit, aby vám vyklíčila dříve.

Semena cukety se doporučují vysévat počátkem května, do řádků ve vzdálenosti 50–100 cm jednotlivě. V poslední době jsou oblíbené i výsevy do hrůbků nebo kompostů. V takovém případě je ideální vysévat cuketu po třech a po vyklíčení nechat v hrůbku pouze nejsilnější rostlinu.

Foto: Pixabay

Sazenice cukety

Pokud jste nestihli zasadit semena cukety včas, dají se koupit i sazenice. Ty si můžete předpěstovat za oknem, v pařeništi nebo ve skleníku a do záhonu je vysadit až v druhé polovině května.

Kořínky potřebují dostatek prostoru, takže doporučujeme sazenici umístit do květináče s průměrem nejméně 10 cm. Než ji umístíte z teplého domova ven, mělo by výsadbě předcházet postupné otužování.

Péče o zasazené cukety

Ať se rozhodnete pro pěstování cukety v hrůbku, záhonku nebo truhlíku na terase, nezapomeňte, že rostliny potřebují dostatek slunce, vláhy a výživy. Za suchého počasí zalévejte cukety odstátou nejlépe dešťovou vodou a nezapomeňte také na hnojení.

Pro dostatečnou výživu doporučujeme používat organická hnojiva nebo rostlinné výluhy bohaté na draslík a dusík (například kopřivový výluh). A aby vám rostliny nezplesnivěly, je vhodné je podložit suchým mulčovacím materiálem, dřevěným prknem nebo dlaždicí.

Foto: Pixabay

Ochrana před chorobami

Pokud je horko a sucho, může listy cukety pokrýt šedý povlak plísně okurkové. Této nemoci se vyhnete díky pravidelné zálivce a stále mírně vlhké půdě. Pokud vaši rostlinu plíseň napadne, doporučujeme odstranit poškozené listy a zbytek cukety ošetřit rostlinným přípravkem proti plísním.

Pokud jsou listy cukety zkroucené a mají žluté skvrny, je vaše rostlinka napadena mnohem nebezpečnější nemocí. Jde o virovou mozaiku, která nemá lék. V tomto případě je nezbytné celou rostlinu včetně kořenů zlikvidovat. Tento virus roznášejí mšice, proto je dobré proti nim bojovat s živočichy, kteří se mšicemi živí. V Čechách jsou to slunéčka, zlatoočky, škvoři a pestřenky.

Sklizeň cukety

Cukety se sklízejí v letním období, když dorostou délky od 7 do 20 cm. Menší plody jsou lahodnější, křehčí a můžete je jíst i syrové. Ty větší jsou vhodné spíše pro grilování, pečení nebo vaření. Později vyseté cukety můžete sklízet až do podzimu, ale pouze pokud teploty neklesnou pod 4 °C.

Při sklizni se vybavte rukavicemi a dlouhým rukávem, protože lodyhy a listy mají tuhé chlupy nebo trny. Cukety od rostliny odřízněte ostrým nožem a na plodu nechte několik centimetrů dlouhou stopku. Tykev se stopkou vydrží v chladu několik dní a zůstane stále stejně šťavnatá.

Dobrou chuť!

Foto: Pixabay

 

Související články

10 povzbuzujících nápojů, kterými zaženete jarní únavu

Jaro je časem nových začátků pro přírodu, ale také pro vaše tělo. Pokud mu chcete pomoci a zbavit ho škodlivin, připravte si jeden z 10 zázračných, a přitom čistě přírodních nápojů, které zaženou únavu a nastartují váš organizmus. Duben se vyznačuje hlavně svým aprílovým počasím. Jeden den přesáhnou teploty i 15 °C a další ráno […]

Přečíst
Duben 2021

Jahody můžete pěstovat i na terase nebo balkóně

Milujete vůni a chuť čerstvě utržených jahod? Pokud nepatříte mezi šťastlivce se zahradou, nezoufejte! V následujícím článku si ukážeme, jaké odrůdy můžete pěstovat v truhlíku i na balkóně nebo terase. Mít na záhonku za domem jahody je v Čechách velice oblíbené. Tyto sladké šťavnaté kousky ovoce milují děti i dospělí a není tedy divu, že na téměř každé […]

Přečíst
Duben 2021

Jarní péče o zahradní trávník

Pokud vám leží na srdci kvalita vašeho trávníku, vězte, že jaro je z pohledu toho, co by se v tomto směru dalo podniknout, opravdovou výzvou. Co nestihnete během prvních měsíců, to budete v průběhu dalších ročních období už jen těžko dohánět. Okrasný, nebo krajinný? Záleží samozřejmě především na tom, jaké nároky na trávník kladete vy sami. Chcete mít […]

Přečíst
Květen 2020