MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Jaro je tady! Víte, jak pečovat o ovocné stromky?

Redakce
16. 3. 2021
Foto: Pixabay

Ptáci nás vítají svým zpěvem a sluneční paprsky si můžeme užívat od brzkého rána. Přichází jaro a příroda se probouzí k životu. Víte, jak pečovat o ovocné stromky v tomto období? My ano! A poradíme vám.

Sluneční paprsky jsou stále příjemnější, teplota venku stoupá a příroda se pomalu probouzí ze svého zimního spánku. Jaro je ideální čas pro zahrádkaře. V dnešním článku se podíváme na to, jak v tomto období pečovat o ovocné stromky. Včasnou a kvalitní péčí zajistíte stromkům více síly, odolnost a také bohatší úrodu. Ideální čas na ošetření ovocných stromků je právě konec března, proto jsme pro vás sepsali 5 rad, jak na to.

1. Udržovací řez dodá stromku vitalitu

Nejprve je nutné provést takzvaný udržovací řez stromků. Správně provedený řez dodá ovocnému stromku více světla a umožní lepší průběh fotosyntézy. To podpoří bujení a kvalitu květů, ale zlepší i celkovou vitalitu ovocného stromku.

Jak se udržovací řez provádí? Nejdříve je potřeba odstranit veškeré odumřelé větve a také větve napadené plísněmi a škůdci. Poté stačí uříznout takzvané vlky, což jsou větve směřující vzhůru do koruny stromů. Nezapomeňte, že při řezu nikdy nesmí vznikat pahýly. Ty se totiž nemusí zahojit a strom může odumřít. Řez provádíme vždy na větevní kroužek, který najdeme maximálně půl až jeden centimetr od kmene stromu nebo od hlavní větve. V takovém místě se rána přirozeně uzavře díky hojivému pletivu stromku. Řezné rány můžeme ošetřit i stromovým balzámem nebo štěpařským voskem.

Foto: Shutterstock

2. Pořádek okolo stromku nás zbaví škůdců

Jarní úklid je důležitý nejenom v domácnosti, ale také na zahradě. V okolí ovocného stromku sebereme všechny spadané větve, odklidíme staré listí a vytrháme plevel okolo kmene. Býlí  sice není pro strom škodlivé, ale je rájem škůdců a hub, které by mohly napadnout strom. Zvláště kvetoucí plevel bývá hostitelem mšic, housenek, pavučinek a zámotků.

3. Vápno jako dezinfekce kmenu

Kmeny ovocných stromků se na jaře ošetřují bílým vápnem. Má to hned několik důvodů. Bílé vápno chrání kmen stromu před ranními mrazíky, ale hlavně dezinfikuje. Bílá vrstva vápna chrání kmen před napadením lišejníků, mechů, hub a dalších škůdců. Vápení je velice jednoduché – z hašeného vápna a vody vytvoříme roztok, kterým vápníme kmen až po spodní část prvního patra větví. Roztok nesmí být moc tekutý, aby z kmenu nestekl, ale zároveň nesmí být moc hustý – v takovém případě by totiž nešel roztok nanést.

Foto: Shutterstock

4. Postřik proti nezvaným hostům 

Přelom března a dubna je ideálním obdobím pro postřik ovocných stromků. Tímto zásahem likvidujeme škůdce, kteří mohli v kůře stromku přezimovat. Ideální počasí pro postřik je suchý bezvětrný den, kdy teplota neklesne pod 10 °C. Postřik aplikujeme na celý strom, ale hlavně se zaměříme na kmen a jeho spodní část. Starším stromům se členitější kůrou musíme věnovat větší a důkladnější péči, aby se škůdci nezavrtali do některé z vrstev kůry.

5. Správná výživa pro stromy

Jarní období je také ideální čas k hnojení. Dodá stromům dostatek výživy a ony se nám později odmění velkou úrodou ovoce. Mnoho domácích zahrádkářů na hnojení zapomíná, což je škoda, protože nejde o nic složitého. Strom hnojíme raději po částech s vydatnou zálivkou. Hnojivo musí být vryto do země nejenom okolo kmene, ale také pod celou korunou stromu. Ideálním řešením je vyrytí až 20 cm hluboké brázdy okolo dřeviny a umístění výživy do ní. Druhým způsobem je rozdělení hnojiva okolo kmene a zapravení do hlíny rýčem. Záleží jenom na vás, jaký způsob je vám příjemnější.

Foto: Shutterstock

Doufáme, že vám naše rady pomohou, a nezapomeňte, celoroční péče o stromy nese své ovoce a pro ošetřování ovocných stromů to platí dvojnásob. Pokud jim věnujete svůj čas, odmění se vám bohatou úrodou.