MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Jarní péče o zahradní trávník

Redakce
19. 5. 2020

Pokud vám leží na srdci kvalita vašeho trávníku, vězte, že jaro je z pohledu toho, co by se v tomto směru dalo podniknout, opravdovou výzvou. Co nestihnete během prvních měsíců, to budete v průběhu dalších ročních období už jen těžko dohánět.

Okrasný, nebo krajinný?

Záleží samozřejmě především na tom, jaké nároky na trávník kladete vy sami. Chcete mít zahradu s perfektně střiženým pažitem určeným pro okrasu, reprezentaci či pro piknik? Anebo zátěžový trávník k dětským hrám či ke sportovnímu klání? Anebo preferujete ekologicky stabilní oázu plnou rozmanitých drobných živočichů a je vám blízký druhově pestrý koberec s bohatými trsy květů, považovaných běžně za plevel?

V tom druhém případě si totiž nemusíte dělat příliš těžkou hlavu s náročnou péčí a prostě se s prvními jarními paprsky radujte z toho, jak se tráva zelená a květy derou za sluncem. Jediný, kdo by mohl být z vaší volby rozčarovaný, jsou specializované obchody a zahradnické firmy. Ale ti si jistě poradí, protože zájemců o kvalitní okrasnou zahradu stále přibývá.

Základem je péče o půdu

Spoustu věcí ale zvládnete sami, takže jakmile se teploty ustálí, odložte zimní bundy, vykasejte si rukávy a jděte na to. Ideální je začít těmi hrubšími pracemi – nejprve shrabat listí, odstranit mechy a kořeny a odklidit spadané větve. Dále opravit obrubníky a lemovky a dát do pořádku celou plochu zahrady včetně cestiček tak, abychom se mohli následně soustředit už jen na to podstatné, na kvalitu trávníku.

Kvalita trávníku je přímo úměrná naší péči o půdu. Předpokládejme, že jsme už ve fázi, kdy nezakládáme zcela nový trávník, ale budeme se snažit vylepšit ten stávající. I tak bychom měli začít tím, že půdu pod zimou slehlým pažitem nakypříme a provzdušníme. V případě, že je pažit podmáčený, lze jej po vertikutaci prosypat křemičitým pískem. Řešením může být i osázení zamokřených míst rostlinami, které vodu milují – kyprej vrbice, šmel okoličnatý nebo kapradiny.

Hnojte s rozumem

Zjara je důležité dodat trávníku potřebné živiny a dostatečně ho pohnojit, ideálně kombinovaným hnojivem s přiměřeným množstvím dusičnanů a fosforu, který přispívá k posílení kořínků. V případě, že je půda překyselená, lze ji zasypat vápnem, ale pozor – vápnění se nesmí kombinovat zároveň s hnojením. Vůbec nejlepším hnojivem je to přírodní. Například dobře odležený kompost, s velkou opatrností v dávkování to může být i močovina nebo naředěný vykvašený drůbeží trus.

Pokud je trávník po zimě prořídlý nebo jsou na ploše vymrzlá nebo jinak poškozená místa, znovu je osejeme. Použijeme přitom stejnou travní směs, jakou máme na zbytku zahrady, případně si necháme poradit od odborníka. Výsev můžeme provádět zhruba od začátku dubna do konce května. Důležité je nepřehánět to s množstvím, ideálně je nepřekračovat 30g na 1m². Pokud použijeme vyšší dávky, zahltí dříve klíčící druhy ty, které klíčí pomaleji, a výsledek bude ten, že nejenomže se zbytečně připravíme o peníze, ale náš pažit bude značně prořídlý.

Zavlažujte pravidelně a ve správnou dobu

Při sečení trávy je samozřejmostí dodržovat několik zásadních pravidel. Ideální výška pažitu je kolem 4 cm, ale pozor, záleží na tom, zda tráva roste ve stínu a také, jak moc je horko. Pokud budeme síct těsně nad zemí, sluníčko nám plochu vypraží a tráva zežloutne, pokud necháme trávu příliš dlouhou, budou se vytvářet drny a pažit nebude tak rovnoměrně hustý. V průběhu dalších dnů pak platí, že čím je větší horko, tím delší stébla necháváme. Nezbytné je nenechávat posečenou trávu na ploše – buď rovnou používáme sběrač, anebo posečenou trávu shrabeme.

Vedle péče o půdu a pravidelného sečení je pro kvalitu trávníku na zahradě nejdůležitější zavlažování. To provádíme co nejpravidelněji vždy buď brzy ráno, nebo večer poté, co zapadne slunce. Pokud bychom zalévali v průběhu žhavého dne, kapičky na stéblech by fungovaly jako lupa a ostré sluneční paprsky by mohly trávu spálit.