MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Jahody můžete pěstovat i na terase nebo balkóně

Redakce
6. 4. 2021
Foto: Shutterstock

Milujete vůni a chuť čerstvě utržených jahod? Pokud nepatříte mezi šťastlivce se zahradou, nezoufejte! V následujícím článku si ukážeme, jaké odrůdy můžete pěstovat v truhlíku i na balkóně nebo terase.

Mít na záhonku za domem jahody je v Čechách velice oblíbené. Tyto sladké šťavnaté kousky ovoce milují děti i dospělí a není tedy divu, že na téměř každé zahradě můžete najít zelenající se jahodníky. Co ale dělat, když zahradu nemáte? Zasaďte si je do truhlíku nebo květináče a umístěte je na slunné místo vašeho balkonu.

Jak začít s pěstováním jahod mimo záhonek

Nejdříve budete potřebovat jahodník. Zkušenější pěstitelé mohou vyzkoušet zasadit semínka, ale první plody se objeví až koncem července. Pokud si chcete jahody užít dříve, doporučujeme koupit již hotové sazenice. Přelom dubna a května je ideálním obdobím na jejich výsadbu.

Foto: Pixabay

Odrůdy vhodné pro pěstování v truhlíku

Foto: Pixabay

Znáte měsíční jahody?

Pokud své moučníky a dezerty raději zdobíte drobnými lesními jahodami, máme pro vás dobrou zprávu. I ty se totiž mohou pěstovat v květináči. Oblíbenou odrůdou jsou například jahody Rujana, která se vyznačuje sytě červenými plody nepravidelného tvaru s bělavou dužninou a sladkokyselou aromatickou chutí. Oblíbené jsou také měsíční jahody Yellow Wonder s netypicky žlutými plody nebo Tubby Red, které se vyznačují podlouhlými tvary.

Kdy je dobré začít se sázením jahodníků?

Pro tuto aktivitu jsou vhodná dvě roční období. Prvním z nich je podzim, který však bývá zrádný kvůli ranním mrazíkům. Mnohem lepší je nechat výsadbu na jarní období, konkrétně na přelom dubna a května. Rostliny stačí umístit do připravených květináčů hustě vedle sebe a zasypat je zeminou. Poté doporučujeme jahodníky lehce přihnojit a dopřát jim dostatek vláhy. Nezapomeňte, že dostatečné množství vody je pro rostlinku důležité po celou dobu pěstování.

Pokud vám dělá zálivka problémy, vsaďte na samozavlažovací květináče a truhlíky. Správná péče o jahodníky vám zajistí pravidelnou úrodu jahod všech tvarů, barev i velikostí.

Foto: Pixabay

 

Související články

Máte rádi chilli? Vypěstujte si vlastní na zahradě nebo i balkóně

Ať už jste milovníkem ostrého jídla nebo vášnivým zahradníkem s chutí pěstovat něco nezvyklého, určitě si rádi vyzkoušíte zasadit vlastní chilli papričky. Rostlinky jsou to poměrně nenáročné a péči o ně zvládne i začátečník. Stačí jim světlo, teplo a voda. A když se jich nebudete chtít po sezóně vzdát, můžete je klidně pěstovat i několik […]

Přečíst
Duben 2021

Vypěstujte si medvědí česnek. Na chuť i pro očistu těla

Medvědí česnek patří pro svoji jemnou chuť a léčivé účinky k vyhledávaným rostlinám. Zjara ho najdeme na vlhkých stinných místech, ale díky jeho nenáročnosti ho snadno můžeme pěstovat i doma na zahrádce. Listy této vytrvalé byliny se využívají při léčení infekcí, jsou účinné proti plísním a mykózám, snižují krevní tlak. Velice vyhledávané jsou v kosmetice, ale především […]

Přečíst
Březen 2021

Jarní péče o zahradní trávník

Pokud vám leží na srdci kvalita vašeho trávníku, vězte, že jaro je z pohledu toho, co by se v tomto směru dalo podniknout, opravdovou výzvou. Co nestihnete během prvních měsíců, to budete v průběhu dalších ročních období už jen těžko dohánět. Okrasný, nebo krajinný? Záleží samozřejmě především na tom, jaké nároky na trávník kladete vy sami. Chcete mít […]

Přečíst
Květen 2020