MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Hmyz toho pro přezimování na vaší zahradě nežádá zas tak příliš

Redakce
4. 11. 2020

Některé druhy zvířat v bezprostředním okolí vašeho domu se začínají připravovat na dlouhý odpočinek už s koncem léta. A vy jim v tom můžeme výrazně napomoci tím, jak budete svoji zahradu nebo alespoň její část během celého roku udržovat. K nejpočetnějším zástupcům užitečných živočichů, kteří zahradu během celého roku obývají a těší vaše smysly, patří hmyz.

„Byl podzim. Světla ubývalo a zimy přibývalo, a tak broučci, že už nikam nepoletí.“ Nejenom svatojánským broučkům, o kterých psal Jan Karafiát, ale všem zástupcům hmyzích druhů můžete v přezimování na zahradě pomoci tím, že pro ně budete aktivně vyrábět, resp. instalovat nejrůznější úkryty. Ale vůbec nejefektivnější, protože zároveň i nejjednodušší způsob, jak jim vytvořit vhodné podmínky pro přečkání zimy, je napomáhat k co největší rozmanitosti jejich přirozeného prostředí.

Otvory, škvíry, dutiny i suchá zákoutí

Ne, nebojte se, nebudeme vás tu přemlouvat, abyste si nechali za domem vypučet džungli hemžící se ve dne v noci nejrůznějšími potvorami. Stačí si ujasnit, pro jaké zvířecí druhy je vaše zahrada klíčovým místem pro přežití a které druhy na zahradě chcete podpořit. Jedním z prvních, kdo si chystá zázemí na příchod zimy, jsou včely. Už na konci srpna se z larev rodí dlouhověké včelky, připravené přečkat následujících šest až osm náročných měsíců.

Pokud včely chováte v úlech, není co řešit. Na konci léta je nejspíš vydatně zakrmíte, zúžíte česna a pustíte se do přeléčování. Na zahradách se však vyskytují i tzv. včely samotářky, klidné nenápadné opylovačky, které se nesoustředí ve velkých hejnech, ale naopak vyhledávají osamocená stanoviště. Těmhle tvorům se nejvíce líbí v různých suchých otvorech, škvírách a dutinách, a jsou proto ideálním představitelem živočichů, pro které se hodí hmyzí hotely.

Vytvořte broučkům na zahradě skrýš

K dalšími užitečným příslušníkům hmyzu, kteří ocení, pořídíte-li jim včas na svou zahradu bezpečnou skrýš, jsou pestřenky, berušky, škvoři, zlatoočka nebo motýli. Ti nejčastěji přezimovávají ve svém vývojové stadiu, tedy jako housenky nebo kukly, obvykle v úkrytech ze svinutých listů. Imago čili dospělý jedinec motýla pak vyhledává k přezimování nejraději suché půdy domů, stodoly, zákoutí nejrůznějších přístavků a kůlen a dutiny stromů.

K nejoblíbenějším a zároveň velmi užitečným hmyzím druhům patří roztomile neohrabaní čmeláci. Jejich samičky přes zimu hibernují v podzemních komůrkách, obvykle někde mezi kořeny stromů a především tam, kde se déle udrží vrstva sněhu, která takový úkryt dobře izoluje. Ať už se však budete o pohodlí maminek včelích medvídků starat jakkoli záslužně, skutečností je, že jara se jich tak jako tak dožije maximálně 10-20 %.

Nechte kousek plochy ležet ladem

Z dosud uvedeného je zřejmé, že nejmenší šanci na přečkání kritického zimního období má hmyz tam, kde se mu během léta nedostává dostatečného množství potřebné potravy a zároveň tam, kde se na podzim nemá kam ukrýt. Takových dokonale udržovaných zahrad osázených sterilními kultivary nebo rostlinami, které jsou například pro včely přímo nepřátelské (namátkou jerlín, oleandr, klejicha, náprstník, blatouch, sasanka, čemeřice…), je bohužel stále mnoho.

Je to vlastně hrozně jednoduché. Veškerá užitečná havěť ocení, ponecháte-li na několika vybraných místech neposečenou trávu. Nezbavujte na podzim zahradu všech květin; pod jejich uschlé stvoly a do svinutých listů se rádi nasouká nejedna housenka či nejeden brouček. Někde v rohu pozemku nechte ladem kupku shrabaného listí, přihrňte ji ke keříkům, přihoďte různé větve a kůru. Neopravujte hned všechny zídky, neuklízejte každý kámen, ať tam civí průlezy, štěrbiny a zákoutí. Zkrátka, příteli, řečeno s klasikem, žuchty čvachty piškumpré, nech brouka žít.