MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Dušičkovou výzdobou hrobu prokazujeme úctu zesnulým

Redakce
31. 10. 2020

Památka zesnulých je nejvhodnější dobou k návštěvě místa posledního odpočinku nejbližších. Spolu s myšlenkami na ty, kteří nás již opustili, je vhodné věnovat se i péči o hrob. Uklidit, opatřit květinami, ozdobit ho odpovídající podzimní dekorací a zapálit svíčku coby znamení života.

S příchodem pošmourných dní, které už jen výjimečně prozáří nějaký ten paprsek slunce, nastává doba jako stvořená k poklidnému usebrání. Dlouhé procházky po zlatavém koberci spadaného listí jsou orámovány syrovou vůní vlhké hlíny, pachem kouře a tlení. Všudypřítomné ticho a brzký příchod večera obrací ty citlivější z nás k otázkám spojeným s podstatou bytí. Není náhoda, že právě v tenhle zamlklý čas si lidé připomínají své zemřelé.

S dekoracemi to nepřehánějte

Častěji než obvykle navštěvují mnozí z nás místa jejich posledního odpočinku a spolu s myšlenkami, které blízkým, kteří nás již opustili věnujeme, přinášíme na hroby květiny, nejrůznější dekorace a zapalujeme svíčky. Pokud si dáme práci a věnujeme druhý listopadový den svůj čas návštěvě hřbitova, nelze si nevšimnout, že co hrob, to jiné aranžmá. Výzdoba na některých z nich je – jemně řečeno – nepřehlédnutelná, jinde se zas pozůstalí dosud ještě ani nenamáhali s jarním úklidem.

Architektu Adolfu Loosovi je připisován výrok, který lze uplatnit na jakoukoli přehnanou výzdobu: „Člověk, který se šatí malebně, není malebný, ale tatrman.“ Ale jaká dušičková výzdoba je přiměřená? Pokusme se shodnout na tom, že je to taková, která dokáže citlivě, náležitým způsobem a bez přehnaného zdůrazňování (čehokoli) přispět k uctění památky zemřelých. Ničeho příliš, říkával prý Solón Athénský, jeden ze sedmi řeckých mudrců, a asi na tom něco bude.

Základem výzdoby jsou přírodní materiály

Hrob může být skromný, ale měl by být vždy čistý, stejně jako jeho bezprostřední okolí. Do vázy patří adekvátní počet pokud možno čerstvě nařezaných gerber, růží, hortenzií, jiřin, frézií, aster, gladiol či chryzantém. Těm se také ne nadarmo říkává listopadky nebo dušičky. Máloco vypovídá o pozůstalých během svátku zesnulých názorněji, než odkvetlé torzo konvalinek v zavařovačce se zbytky zahnívající vody u ptačím trusem potřísněného náhrobku s velkým zlatým nápisem Vzpomínáme.

Základem každé výzdoby na hrob by měly být přírodní materiály. Květiny podzimních barev, chvojí, vřesovec, mech, rozchodník, netřesk, hloh, jeřabiny nebo větvičky s plody třezalky. Nic, co by nebylo možné objevit na zahrádce nebo v jejím okolí. Praktické jsou náhrobní keramické mísy různých velikostí osázené vřesem, mahonové věnce s přírodní dekorací nebo truhlíky s květinami. Pokud bydlíte daleko nebo nemáte čas se o výzdobu hrobu starat, osázejte ho cypřišky, zakrslým jalovcem nebo plazivým břečťanem.