MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 10. dubna 2021, svátek má Darja, pranostika na dnešní den: Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.

Domácí vinotéka vás potěší zvenku i zevnitř

Redakce
5. 6. 2020

Je nanejvýš příjemné mít v soukromí svého domova při ruce pár lahví dobrého vína. V jistém věku to člověk ocení – po náročném dni či na konci pracovního týdne, s partnerem či s kamarády, k večeru na terásce… Otázka je, jak docílit toho, aby víno zůstalo co nejdéle v dobré kondici? 

Kvalitu vinného moku uchovávaného v domácích podmínkách ovlivňuje mnoho faktorů, počínaje teplotou prostředí přes polohu skladovaných láhví, přístup vzduchu a pachů, UV paprsky až po nadměrnou opakovanou manipulaci.

Pokud nedisponujete sklípkem, zapomeňte na klasické stojany na víno. Jednoduchý dřevěný stojánek na kuchyňské lince či efektně působící stojan z ušlechtilé oceli na stěně vedle krbu by přicházely v úvahu tehdy, když byste víno konzumovali, resp. dokupovali, průběžně, ne-li obden. Ale ani tak by to neřešilo například otázku správné teploty vína. Při větší spotřebě už by bylo možná výhodnější pořídit si tzv. Bag in Box, tedy víno balené nejčastěji v pěti, deseti či dvacetilitrových boxech, které dokáží uchovat kvalitu a svěžest svého obsahu po poměrně dlouhou dobu, a to i v případě, že necháme box delší dobu načatý.

Vychytaná lednička

Pro ty z nás, kteří si chceme jednou za čas vychutnat pár deci a vychutnat si je se všemi těmi podmanivými doteky, zvuky, buketem, s jiskrou vína a prvním poválením na jazyku, pro nás je ideální volbou domácí vinotéka. Rozhodující pro výběr té, která by nejlépe vyhovovala našim potřebám, je, kolik lahví do ní chceme najednou umístit, tedy kapacita vinotéky, a dále kolik druhů vína budeme skladovat. Dalšími nejčastějšími kritérii, jež je obvykle třeba při výběru vinotéky zohlednit, jsou umístění, design, způsob chlazení a samozřejmě cena. Na trhu je k dispozici velké množství zařízení, z nichž si vybere každý.

Domácí vinotéka je vlastně taková vychytanější lednička na chlazení vína, u níž se dbá nejen na funkčnost, ale i na reprezentativní design. Vinotéky mohou být osazené efektním tmavým sklem nebo sklem se zrcadlovým tónováním, mohou být z nerezu či obložené imitací dřeva. Při výběru je důležité vědět, kam vinotéku umístíme. Podle toho volíme, podobně jako u většiny ostatních elektrospotřebičů, mezi volně stojící a vestavnou. V případě, že se rozhodneme pro volně stojící, je dobré umístit ji tak, abychom k ní měli přístup z více než jedné strany. Jednak je to praktické a hlavně – volně stojící vinotéka většinou vypadá dobře sama o sobě.

Jedno nebo více zónové?

Kapacita vinotéky specifikuje, kolik kusů lahví o objemu klasických 0,75 litru vaše chladnička na víno pojme. Někdy se její velikost udává i v litrech. Nejmenší vinotéky jsou už na 4 láhve, nejběžnější pak pojmou zhruba od 12 do 38 lahví, ty největší pak i 200. Vinotéky se liší i šířkou polic. K dostání jsou dokonce i extra úzké patnácticentimetrové vinotéky, kde jedna police pojme pouze jednu láhev. Police bývají nejčastěji z plastu, chromu nebo ze dřeva, jsou vyjímatelné a většinou jich bývá vícero nad sebou.

Máte rádi bílé víno? Nebo pouze červené? Anebo si občas rádi vychutnáte od každé barvy svou oblíbenou odrůdu? A co takhle rosé nebo sekt? Ideální teplota červených vín se pohybuje zhruba mezi 15-18 ˚C, u bílého je to podstatně méně, přibližně 7-12 ˚C. Domácí vinotéky nabízejí možnost nastavení buď pouze jedné teploty, těm se říká jednozónové, nebo dvou rozdílných teplot, to jsou dvouzónové, anebo několik teplot, tedy vícezónové. V nabídce jsou i vinotéky bez oddělených zón, které chladí tak, že teplota v nich klesá od shora dolů. Samozřejmě, že čím více zón vaše vinotéka má, tím více možností vám nabízí, ale zároveň je i o to dražší.

I levné vinotéky mohou být dobré

Rozhodně platí, že i ty cenově nejdostupnější domácí vinotéky splní to, co od těchto zařízení očekáváme, především tedy uchovávat víno po delší dobu v požadované kvalitě. Dnes není problém sehnat elegantní samostatně stojící vinotéku na osm lahví osazenou LED displejem, s minimální hlučností, s malou spotřebou energie za cenu do 3 000 korun. Samozřejmostí ale je, že pokud si připlatíte, získáte něco navíc. Například prostor pro umístění karafy s již nalitým vínem.

Některé vinotéky nabízejí efektní LED osvětlení interiéru, v případě prosklených dveří pak UV filtr zabraňující pronikání slunečních paprsků. Mezi další zajímavé funkce lze zařadit i antibakteriální ochranu interiéru vinotéky, resp. jejího obsahu, aktivní filtr zajišťující přívod vždy čerstvého vzduchu a zařízení neutralizující pachy. Užitečná je i elektronická regulace teploty včetně funkce superchlazení, která dokáže během velmi krátké doby zchladit víno na požadovanou teplotu.