MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 20. září 2021, svátek má Oleg, pranostika na dnešní den: Bouřky v září - na jaře mnoho sněhu.

Připravme zahradu na příchod mrazu

Redakce
2. 11. 2020

První mrazíky hned zkraje zimy bývají ještě docela nevinné. To až holomráz, který nemilosrdně sevře zemi, udělá přítrž všem nadějím na dokončení práce na zahradě. Počátkem listopadu ještě pořád máme šanci. Půda není promrzlá, kořeny rostlin mohou přijímat vláhu a my jim ji musíme dodat v co největším množství. Pokud totiž stromy a keře před příchodem velkých mrazů bez sněhové pokrývky dostatečně nezvlažíme, uschnou. Po zavlažení není od věci přihrnout kolem stromků mulč a kmeny nově vysázených ovocných, ale i okrasných dřevin obalíme jutovinou.

Trvalky můžeme přikrýt nadýchaným chvojím, peřinou z opadaného listí, slámou, mulčem, kompostem nebo alespoň netkanou textilií. Přikrýt můžeme i skalničky, ale pozor, některé nesnášejí přílišnou vlhkost, proto je zakrýváme tak, aby k nim měl přístup vzduch, například tabulkou starého skla. Důležité je i zazimování okrasných travin, jejichž trsy mírně zastřihneme (pokud bychom je zastřihli až na zemí, mohlo by k nim příliš vody a začaly by jim uhnívat kořeny) a následně je svážeme do charakteristických snopů či panáků.

Přenosné rostliny, jako jsou fuchsie a oleandry, zazimujeme na místě, kde se k nim nedostanou teploty klesající pod nulu. Na ty si naopak počkáme v případě jiřin. Jejich hlízy vykopeme a uskladníme až ve chvíli, kdy nadzemní část rostlin sežehne první mráz. Ten má, ostatně jako všechno v přírodě, dvě tváře. Vedle toho, že může rostliny poškodit, pomáhá jim zároveň tím, že likviduje škůdce, včetně jejich vajíček i zárodky nejrůznějších chorob.