MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 20. září 2021, svátek má Oleg, pranostika na dnešní den: Bouřky v září - na jaře mnoho sněhu.

Dopřejte si radost z listopadového sázení stromků

Redakce
9. 11. 2020

Už jste zazimovali květiny, zryli zahrádku, shrabali listí, uklidili venkovní nábytek, ale venku je pořád hezky a vy přemýšlíte, co byste ještě letos na zahrádce stihli? Co takhle zasadit nějaký ovocný strom? Užijete si práci na čerstvém vzduchu a ještě po sobě zanecháte něco dalším generacím.

Ne všem druhům ovocných stromků vyhovuje, budete-li je vysazovat v pozdním listopadu. Vyberte ty, které nejsou příliš náchylné na zimu. Důležitá je samozřejmě i volba odpovídajícího stanoviště. V některých lokalitách se doporučuje vysazovat určité odrůdy, například broskvoně, spíše na jaře. Můžete zakoupit buď prostokořenné sazeničky nebo stromky s kořenovým balem, které jsou méně citlivé na manipulaci i výsadbu, snáze překonají šok z přesazení a celkově se lépe ujímají.

Než budete stromek sázet, ponechte jeho kořeny klidně i celý jeden den namočené ve vodě. Mezitím můžete vykopat dostatečně velkou a hlubokou jámu čtvercového půdorysu, kvůli správnému růstu kořenů. Před samotným sázením jámu ještě pořádně prolijte vodou. Sazeničku umístěte do jámy tak, aby kořenový krček zůstal zhruba 5 cm nad úrovní terénu. Kořenový bal zasypejte polovinou vykopané hlíny, zalijte, opatrně upěchujte a stejně postupujte u druhé vrstvy. Nakonec na hlínu navršte mulčovací kůru a stromek nezapomeňte znovu pořádně zalít.