MojeTerasa
Hlavní partner WoodPlastic
Dnes je 18. května 2021, svátek má Nataša, pranostika na dnešní den: Deštivý květen - žíznivý říjen.

10 povzbuzujících nápojů, kterými zaženete jarní únavu

Redakce
9. 4. 2021
Foto: Shutterstock

Jaro je časem nových začátků pro přírodu, ale také pro vaše tělo. Pokud mu chcete pomoci a zbavit ho škodlivin, připravte si jeden z 10 zázračných, a přitom čistě přírodních nápojů, které zaženou únavu a nastartují váš organizmus.

Duben se vyznačuje hlavně svým aprílovým počasím. Jeden den přesáhnou teploty i 15 °C a další ráno vás probudí kapky deště nebo sněhová vánice. Tyto výkyvy počasí mají vliv na naše zdraví, ale také na psychiku. Co dělat, když vás přepadne jarní únava? Vyzkoušejte některý z těchto zcela přírodních životabudičů.

Antioxidační zelený čaj

Každodenní doušek kvalitního zeleného čaje udělá s vaším tělem divy. Jeho lístky obsahují spoustu antioxidantů, vitamínů a minerálů, které vaše tělo i mysl potřebují. Nejdůležitější složkou je však kofein. Sice ho není tolik jako v kávě, ale i přesto vás zelený čaj dokáže pořádně nabudit. Je vhodný i při redukci váhy, protože zabraňuje ukládání tuků v těle a zahání chuť na sladké.

Zdroj: Pixabay

Povzbudivý Matcha tea

Další alternativou je japonský práškový čaj Matcha tea, který má mnohonásobně vyšší účinky oproti běžnému zelenému čaji. Dokáže vás povzbudit podobně jako káva, ale zároveň detoxikuje tělo a posiluje imunitní systém. Díky aminokyselině L-theanin navozuje pocit klidu, posiluje paměť a zvyšuje koncentraci. A podobně jako klasický zelený čaj i Matcha tea pomáhá s redukcí váhy.

Očistný kopřivový čaj

U čajů ještě chvíli zůstaneme. Naše babičky používaly proti jarní únavě kopřivový čaj, který povzbuzuje látkovou výměnu, podporuje vylučování škodlivin z těla a urychluje regeneraci. Kvalitní nápoj z kopřiv také posiluje imunitu, a to nejenom vůči nachlazení, ale také vůči infekcím a střevním obtížím. Kopřivy jsou rovněž skvělým pomocníkem v boji proti stresu a únavě. Dokonce podporují krvetvorbu a čistí krev.

Foto: Pixabay

Regenerační Ostropestřec mariánský 

Nejlepší očistnou bylinkou pro naše tělo, a hlavně játra je bezesporu Ostropestřec mariánský. Lékaři ho doporučují i alkoholikům proti cirhóze a nemocným se žloutenkou. Ostropestřec můžete užívat jako čaj nebo si ho pořídit jako tinkturu, ale v obou případech by se měl užívat společně s tuky kvůli jeho vyšší vstřebatelnosti.

Protizánětlivá brusinková šťáva

Brusinky užívají hlavně ženy, protože tyto plody prokazatelně snižují riziko onemocnění močového ústrojí a mají protizánětlivé účinky. Ale disponují i dalšími pro tělo prospěšnými vlastnostmi. Příznivě ovlivňují činnost jater, podporují detoxikaci těla, zlepšují stav střevní mikroflóry, bojují proti infekcím dýchacích cest a zlepšují krvetvorbu. Navíc zlepšují celkový stav dutiny ústní a potlačují nepříjemný zápach z úst.

Foto: Shutterstock

Superzdravá šťáva z mladého ječmene

Mladý ječmen je považován za superpotravinu nabitou vitamíny a minerály. Jde o opravdovou antioxidační bombu, kterou byste měli tělu dopřát hlavně v jarním období. A jaké jsou jeho účinky? Zásobuje tělo vitamíny, minerály a enzymy, posiluje imunitní systém, odstraňuje pálení žáhy a překyselení organizmu způsobené nevhodnou stravou. Dále zlepšuje krevní obraz, zlepšuje pleť, pomáhá s lepším trávením a prospívá i diabetikům.

Očistná chlorella

Sladkovodní řasa chlorella si získává stále větší oblibu, protože má řadu příznivých účinků. Kromě toho, že čistí náš organizmus od všemožných toxinů, zvyšuje imunitu, čistí trávicí ústrojí a podporuje činnost nervového systému. Také dokáže neutralizovat pH v těle, a tím omezuje výskyt plísní. Pravidelná dávka chlorelly rovněž stimuluje optimální hladinu cholesterolu a napomáhá v prevenci proti nádorovým onemocněním.

Posilující šťáva z aloe vera

I aloe vera vyniká svým unikátním složením vitamínů, minerálů a enzymů. Působí jako přírodní antioxidant, pomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi, posiluje imunitní systém, odbourává napětí, stres a únavu, čistí organizmus od škodlivin a toxinů, a dokonce se podává jako pomoc při menstruačních obtížích. Nejen ženy zaručeně potěší i příznivý účinek aloe vera šťávy na pleť a pokožku.

Foto: Pixabay

Všelék rooibos

Pokud nemáte rádi čaje, vyzkoušejte rooibos. Kromě příznivých detoxikačních účinků má také uklidňující vlastnosti. Blahodárně působí na játra, zmírňuje křeče, snižuje hladinu cukru v krvi, pomáhá při zácpě, posiluje imunitní systém, a dokonce se může používat jako podpůrný lék při různých kožních problémech. Navíc neobsahuje kofein, takže ho mohou bez výčitek popíjet děti, a dokonce i těhotné a kojící ženy.

Šťáva z plodů kustovnice čínské

Červené plody kustovnice čínské, u nás známe jako goji, jsou neskutečně bohaté na antioxidanty. Tyto himalájské bobule posilují imunitní systém a poskytují ochranu proti chřipce a nachlazení. Kromě toho udržují normální hladinu cukru v krvi a zvyšují tvorbu testosteron. Šťáva z těchto plodů má vysoký obsah bílkovin a vitaminů. V čínské medicíně dokonce považují plody goji za prostředek ke zvýšení dlouhověkosti.

Vyzkoušejte některý z těchto antioxidačních nápojů a buďte fit – třeba na práci na zahradě nebo na cvičení jógy na terase.

Foto: Shutterstock